Son Zamanların Moda Kavramı: Startup

Share

Bilgisayar programı, disk hatta işletim sistemci olarak bilinen Startup, bir program sisteminden çok dünya girişimcilerinde ve şirketlerinde yeni bir akım haline geldi. Şimdilerde ortalığı kasıp kavuran bu akım, yeni fikirleriyle sistemin yarış hızını adeta kesiyor.

 

Startup Nedir?

Önceleri Amerika da başlayan daha sonra da tüm dünyaya yayılan Startup, sıfırdan başlayan girişimci olarak bilinir. Bunun yanında hızlı tasarlanmış ve buna müsait, teknolojiyi sunan ve kullanan, geniş kitlelere hitap eden, sonucunu da kullanıcılara ulaştıran bir fikirdir. Yerelden ziyade küresel dünyaya hizmet eden Startup, düşünceleri kısıtlamadan sonsuz yeniliği tüm dünyaya sunuyor.

Global sistemde girişimci ruha sahip olmak, bilginin potansiyel gücünü güncel hayata empoze etmekten geçer. Dolaylı yoldan da Startup’ın başladığını söyleyebiliriz. Üretmeye hazır bir halk yetiştirmek amacıyla oluşan bu yeni akım, ABD’nin slikon vadisinden Türkiye’ye kadar geldi. Başarılı şirket olma adı altında birçok şirket büyüme hedefiyle startup’lara yöneldi.

 

Son yıllarda pöpülaritesi artan Startup kavramını açıklayan Ondokuz Mayıs Üniversitesi öğretim görevlisi Yrd. Doç.Dr. Mevlüde Nur Erdem, “Startup aslında sözlük anlamı olarak bir şeye başlangıç anlamı taşıyor. Türkiye’ye kıyasla yurt dışında daha çok kullanılan bir alandır. Aslında yeni bir girişimden söz eder. Bunun yanında işletmelerden de bahsediyoruz. Yani yeni bir yapılanmaları olması gerekir” dedi.

Startup’ın yoğunlukla yurt dışında kullanıldığına değinen Mevlüde Nur Erdem, teknoloji açısından Startup’ı değerlendirirken “Her girişim Startup değildir bunun için inovotif bir bakış açısı geliştirmesi gerekiyor. Yani teknolojik açıdan farklı bir boyut getirmesi lazım. Teknolojik olarak ilerlese, Startup daha da gelişmiş olur” ifadelerini kullandı ve ekledi; “Türkiye de henüz gelişmemiş olmasına rağmen taslak aşamasındadır. Genelde yurt dışında teknolojik olarak yaygındır”

 

Her Girişim Startup Mıdır?

Gelişmiş ülkeler önceden şirketlerini C-crop statüsünde ele alırken zamanla yerini Startup’a bıraktı. Bundan dolayı zamanla şirketler daha girişimci ve üretken veriler elde etti. Her girişim Startup sayılmadığı gibi her yeni açılan şirkette Startup kategorisine giremedi. Burada önemli olan şirketin büyüme yeteneğinin olmasıdır. Büyüme ve gelişme tamamlandığında, şirket Startup sayesinde daha da büyür ve orijinal girişimlerle sisteme daha iyi hizmet eder.

 

Bazı şirketler Startup’larla çalışırken yasalarla destekli olan resmi işlerini de kolaylaştırdı. Böylece teşvik ve vergi muafiyetlerini de ileri seviyeye taşıdılar. Başından beri fark isteyen ve basit kurumlarla çalışmayan Startup, şimdilerde tüm dünya şirketlerinde üst seviye yerini aldı.

 

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir