Sosyal Medya ve Kediler

Share

Herkesin sevdiği bir ay ya da sevdiği bir mevsim vardır. Kediler için ise beklenen ay geldi! Malum Mart ayı…

Bu yazımda Mart ayındaki kedilerin reaksiyonlarından tabi ki bahsetmeyeceğim.  Ancak kendi halinde olan ona buna muhtaç takılmayın kedilerin sosyal medyada önlemez yükselişinden bahsedeceğim.

Kedilerin bu denli sevilmesinin nedenleri konusunda tam kesin bir bilgi yok aslında. Ancak konuyu araştıranların tahminleri var. İnsanlar, kedileri duygularının aynası olarak görüyor. Kedilerin internette bu denli sevilmesinin bir nedeni de rol yapmamaları. Köpekler resimleri ya da videoları çekilirken kamerayla interaksiyona giriyor. Cambazlıklar yaparak alkış almaya çalışıyorlar. Oyun yapıyorlar.  Oysa kediler başarıya ya da şov yapmaya odaklı değiller. Kamera karşısında gerçekte nasılsa öyle davranıyorlar. Bu samimiyet insanların daha çok hoşuna gidiyor. Doğal olmanın faktörünü hayvanlarda da görüp aslında taklit etmiş oluyoruz. Aynı şekilde sosyal medyada Youtube’da doğal içerikli videolar daha çok izlenme ve ilgi sağlıyor. Yapaylık her zaman geçerli bir noktada değil ve hemen fark ediliyor.

Kedi sahiplerinin internetle daha içli dışlı olması da kedilerin popülaritesinin nedenlerinden biri. Köpek sahipleri hayvanları ile dışarıda bir araya geliyorlar. Ancak kedi sahiplerinin böyle bir alışkanlığı yok. Dolayısıyla sahipleri kedilerin resim ve videolarını daha çok internet üzerinden paylaşıyorlar. Kedilerin bu tür doğal tavırları görsel, video veya caps olarak en çok izlenen, tıklanan ve paylaşılan içerikleri oluşturuyor.

Hal böyle olunca bazı kediler de sosyal medyadan ciddi paralar kazanıyor ve kazandırtıyor.  Fenomen ve influencer endüstrisi kedilerde de neden olmasın?

 

İşte dünyanın en çok kazanan milyoner ve popüler kedileri!

Hamilton cat

 

 

 

 

 

 

 

 

https://www.instagram.com/hamilton_the_hipster_cat/

Hayvan barınağından alınan Hamilton Instagram’da ‘Hipster’ olarak biliniyor.  Salvador Dali bıyığı deseni ile Hamilton’un ünlü olması zaten kaçınılmaz. Paylaşım başına 10 bin sterlin yani yaklaşık 82 bin lira kazanan Hamilton’un sahibi, kazancı barınağa bağışlıyor. Hamilton’un yıllık kazancı ise 80 bin sterlin (650 bin lira). Hamilton’un 819 bin takipçisi bulunuyor. Ayrıca kendisine ait bir fotoğraf aplikasyonu bile bulunuyor.

Keyboard Cat

 

 

 

 

 

Piyanist kedi olarak bilinen Bento, geçtiğimiz Mart ayında öldü. L  Ancak mart ayına kadar yaklaşık 75 bin sterlin (yaklaşık 500 bin lira) kazandı. Bugüne kadar birçok film ve televizyon yapımında da karşımıza çıkan internet fenomeni, Miley Cyrus’un Wrecking Ball şarkısına çektiği parodi videoyla tüm dünyada tanınır hale gelmişti.

Nala

 

 

 

 

 

 

 

 

https://www.instagram.com/nala_cat/

Instagram’ın en tanınmış kedilerinden biri olan Nala, 3.9 milyon takipçiye sahip. Los Angeles’da yaşayan Nala’nın yıllık kazancı ise 475 bin sterlin (yaklaşık 3.2 milyon lira)

Nala’yı sahiplenen Varisiri Mathachittiphan, barınağa gittiğinde aslında kafasında bir yavru kedi sahiplenmek varmış. Nala’yı gördüğü zaman fikrini değiştiren Mathachittiphan, sahiplenmesi gereken kedinin Nala olduğuna onu görür görmez karar vermiş. Nala’ya bir instagram hesabı açmasının sebebi ise pek çok kişinin düşündüğünün aksine Nala’yı ünlü yapmak değil, uzaktaki ailesinin sahiplendiği kedinin her anını görebilmesiymiş. Nala kedinin instagram hesabındaki fotoğraf ve videoları like’ladığınızda Friskies adlı kedi maması markasıyla yürüttüğü işbirliği sayesinde, aç olan kedilere ıslak mama yardımında bulunma gibi çeşitli kampanya ve projelere de imza atmış.  Ayrıca kedi sahiplenme, store, blog ve fan sayfası gibi özelliklerinin bulunduğu kendi web sitesi de mevcut.   www.nalacat.com

Mademoiselle Choupette

 

 

 

 

 

 

 

 

ww.instagram.com/choupettesdiary/

Kedi modasının tartışmasız ilk hanımefendi kedisi ‘Mademoiselle Choupette’ günlerini uyuyarak veya özel uçağıyla seyahat ederek geçiriyor. Ünlü tasarımcı Karl Lagerfeld’in kedisi olan Mademoiselle Choupette, yıllık 2.8 milyon sterlin (yaklaşık 18 milyon lira) kazanıyor. Kedinin Françoise ve Marjorie adlı iki bakıcısı var. Görevleri onu günde iki kez taramak ve ne yapıp ettiğini bir günlükte toplayarak, Karl Lagerfeld’e rapor etmek.

Top modellerle poz vermek en sevdiği şey. Bugüne kadar Vogue, V ve Grazia dergilerinin kapağında çıktı. Laetitia Casta, Linda Evangelista gibi top modellerle poz verdi. Choupette, son olarak dünyanın en ünlü modeli Gisele Bündchen’le Vogue dergisinin kapağına çıktı.

 

 

 

 

 

Lagerfeld’in özel jetinde ona göre tasarlanmış bir koltuk var. Bu lüks değil ihtiyaç; çünkü çok seyahat ediyor. Kışları Paris, New York, Roma, Dallas, Monte Carlo’da geçiriyor. Yazın ise Cannes’da dinleniyor. Bazı konularda ise mütevazı tavrını koruyor. Örneğin hâlâ en sevdiği oyun kâğıt poşet parçalamak.

Tardar Sauce

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

https://www.instagram.com/realgrumpycat/

Ve işte karşınızda dünyanın en çok kazanan kedisi! Gerçek adı Tartar Sos olan 6 yaşındaki huysuz yüz ifadesiyle ‘Grumpy Cat’ olarak tanınan dişi kedinin sosyal medyada 2.4 milyon takipçisi var. Paylaşım başına 20 bin sterlin (yaklaşık 135 bin lira) kazanan bu hanımefendinin yıllık kazancı ise ünlüleri bile kıskandırıyor. 5 kişilik bir ekibi olan Huysuz Kedi yıllık tam 9 milyon sterlin (yaklaşık 60 milyon lira) kazanıyor.

Grumpy’yi diğer kedilerden farklı yapan ise cüce kedi olarak doğmuş olması ve cüceliğinin ona huysuz bir yüz ifadesi vermesi.

Grumpy, kendi markasının insan giyim ürün yelpazesine sahip ve e-ticaret yapıyor ve ayrıca bir kedi maması markasının da yüzü.  Ayrıca facebook sayfasının da 8.5 milyon beğenisi var.

Hayvanların da fenomen olup ciddi paralar kazandığı, yetenek sizsiniz’de bile bir köpeğin birinci olup ödülü kapması gibi biz insanların her zaman gıptayla bu yazıları, haberleri okuyup seyredeceği ve dilimizde ‘vay arkadaş ne para kazanıyorlar, benden daha iyi yaşıyorlar’ diyerek sosyal gıybeti dilimizden hiç düşmeyecek noktada. Bu yazıyı okurken de bunu hissetmiş olma ihtimaliniz yüksek.

 

Sevgiler! Miyav!

 

Serkan Eskalen – Dijital iletişim Danışmanı

www.serkaneskalen.com

 

 

 

 

 

 

 

 

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir