STEAK MARBLE ‘KOBE BEEF’ – DOĞAN ÜYÜK

Share

STEAK MARBLE

‘KOBE BEEF’

Marbling score, etin üzerindeki yağ dokusunun yani mermer desenin ete dağılımına göre verilen puantajdır. Etin rengine, içindeki yağ dokusuna, homojen dağılımına ve besinin cinsine göre verilen bu skor 0 ile 10+ arasında bir derecelendirme puanına sahiptir.

Etin üzerinde bu yağ dokularının oluşması hayvanın ırkına, beslenmesine, hareket edip etmemesi gibi birçok koşula bağlıdır. Bunların arasında bütün dünyada nam salmış olanı ise şüphesiz Japonya’nın Wagyu Bölgesinde yetiştirilen ‘Kobe’ sığırıdır.

Wagyu bölgesinde yetiştirilen bu sığırlar sadece en üst seviye steakler için yetiştirilmektedir. Bu sığırlar serbest dolaşmakta ve bölgeye has yağ yapıcı otlarla beslenmektedir. Serbest ve rahat yaşayan bu hayvanlara masaj yapılarak etlerin yağ dokusunun homojen bir şekilde dağılması sağlanıyor. Sindirim sisteminin daha iyi çalışması için ise bazı yetiştiriciler besilerine arpa suyu içirmektedirler. Besilerin gerginlik hissetmemesi ve etinin daha yumuşak olması için Klasik müzik dinleten besiciler de bulunmaktadır. Kobe steak etini özel kılan etin içerisindeki mermer görünümlü yağ dokusudur. Diğer etlerde bu yağ dokusu etlerin kenar kısımlarındayken Kobe Steak’te iç kısımlarında belirgin şekilde çıkmaktadır. Kobe Steak etindeki yağ oranının ortalama %25 ile 50 arasında olduğu söylenmektedir.

 

DOĞAN ÜYÜK

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir