STİL DANIŞMANI ATİLLA MUTLU

Share

Stil Danışmanı Atilla Mutlu, stil danışmanlığı, modayı ve yolculukların olmazsa olmazlarını HaberHayat Dergisi’ne anlattı.

Röportaj: Yasir BABA

 

 

 

 

 

 

 

 

HABERHAYAT: Öncelikle Atilla Mutlu Kimdir?

ATİLLA MUTLU: 43 yaşındayım. Satış ile başlayan bu serüven daha sonralarda 30 yıldır kurumsal firmalarla stil sektöründe çalışmamı sağladı. Son 19 yıldır ise stil danışmanlığı ve alışveriş danışmanlığı yapıyorum. Aynı zamanda 2000 yılından beri kişiye özel stayling danışmanlığı da yapıyorum. Yani şöyle; kişilerin gardolaplarını güncelleyip, kişiye bir tarz belirleyip ürünleri satın almasını daha doğrusu nasıl satın alması gerektiğini ve günlük kombinlerini nasıl yapması gerektiği hakkında, günlük, haftalık ve 15 günlük bir plan çizelgesi hazırlıyorum. Bütün bu planların içerisinde valiz danışmanlığı da var yani kişinin yurt içi ve yurt dışı seyahatlerinde neler giyebileceği hakkında programlar hazırlıyorum. Kişinin ekonomik anlamda bilgilerini aldıktan sonra valizlerin boyutuna kadar ölçüler belirleyip kişiyi giyim ve stil bakımından dizayn ediyorum.

HABERHAYAT: Müşteriyi analiz ederken nelere dikkat ediyorsunuz?

ATİLLA MUTLU: Müşteri yelpazesine gelince genelde iş adamları, holding patronları, sanatçılar ve sanayicilerle çalışıyorum. Özel bir davete veya herhangi bir dizi çekimine gidecekler ise benden danışmanlık alıyorlar. Müşteriyle çalışmaya başlamadan önce kimlerle görüştüklerini, hangi mekanlara gittiklerini öğreniyorum. Bu verilere göre de müşterinin kombinlerini oluşturuyorum. Her şeyden önce kişiyle vakit geçirerek nasıl bir kimliğe sahip olduğunu analiz ediyorum. Aynı zamanda kişinin vücudunda ki fazlalıkları ya da eksiklikleri de gözlemleyerek ona göre hangi kıyafeti giyebileceği hakkında bilgiler topluyorum. Son olarak ise kişinin hayata bakışı ve normal tarzını ele alarak stil üzerine olan çalışmamı tamamlıyorum. Moda ya göre hareket etmiyorum. Yani örneğin bu yıl şu renkler modaymış diye müşterilerimi ona göre giydirmiyorum. Genelde müşterimin kendi tarzı ve yaşayış biçimi benim için daha önemli. Hepsinden ziyade giydiği kıyafetin içerisinde rahat edebilecek mi, onu tartıyorum.

 

 

 

 

 

 

 

 

HABERHAYAT: Müşterilerinizin valizlerinde olmazsa olmazlar nelerdir?

ATİLLA MUTLU: Mesela kişi iş seyahatine gidiyorsa ve kol düğmesi, mendil gibi aksesuarları normal hayatında da kullanıyorsa valizinin içine bu ürünleri koymasını öneriyorum. Bunun dışında iklimi yaz olan bir yere gidiyorsa deniz şortu vb. gibi ürünleri valize yerleştiriyorum. Burada önemli olan valizde kesinlikle olması gerekenler değil, ortam ve iklim koşullarına göre kıyafetlerin seçilmesidir.

HABERHAYAT: Kısaca stil danışmanı olmanızı nasıl açıklarsınız?

ATİLLA MUTLU: İşimi şöyle özetleye bilirim; mesela bir seyahate gitmeden önce en sevdiğiniz kıyafetleri valizinize yerleştiriyorsunuz. Gittiğiniz zaman valizi açıp giyindikten sonra aslında o kadar da güzel giyinmediğinizi fark ediyorsunuz. İşte ben burada devreye giriyorum. Yani o valizi hazırlamadan önce o kıyafetleri kombin edip o valizi ona göre hazırlıyorum.

HABERHAYAT: Moda Atilla Mutlu için nedir?

ATİLLA MUTLU: Modaya sadece kıyafet olarak bakmamalı diye düşünüyorum. Bir arabanın, mobilyanın, bir saçın bile modası var. Yani modaya bir sektör olarak bakılmalı. Benim için moda, sadece renklerden ibarettir.

 

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir