TOPUZ SAÇLAR HER ZAMAN TREND

Share

Topuz saçlar her zaman trend ve her zaman moda olmaya devam ediyor. Topuz modelleri, tepeden, enseden ve yandan olmak üzere başımızdaki konumuna göre gruplara ayrılıyor. Daha sonra bu gruplardan her biri kendi içinde dağınık, sıkı, gevşek, sade, kabarık, hacimli, salaş, örgülü, çiçekli vs. şeklinde çeşitleniyor. Peki, hangi topuz modeli hangi yüz şekline yakışır?

TOPUZ MODELLERİ HANGİ YÜZ ŞEKİLLERİNE YAKIŞIR?

Topuz modelleri toplu saç modellerine girdiğinden yüzü ortada bırakarak dikkatleri yüze çeken modellerdir. Bu yüzden topuz modellerinin tüm çeşitleri en çok oval yüz şekline yakışır diyebiliriz. Çünkü oval yüz tipi, vücut tipindeki kum saatine denk düşen en kusursuz, en uyumlu yüz tipidir.

Saç modeli seçimi yüz tipinin yanı sıra boyun ve omuzlarla da ilgili bir seçimdir. Minyon bir suratın varsa iç yüzünü açarak ön plana çıkartman gerektiği gibi omuzların darsa da gelin saçını topuz çeşitleri içinden seçmelisin, saçlarını açık bırakmamalısın.

Gelin saçında istediğin topuzsa uzman bir saç tasarımcısı veya deneyimli bir kuaför yüzüne göre hamleler yaparak topuzu şekillendirebilir. Çok fazla çeşidi olduğu için mutlaka herkes kendi yüz tipine uyum sağlayacak bir topuz çeşidi bulabilir. Peki topuz çeşitleri neler, hangi topuz çeşidi hangi yüz tipine uyar, örnekler verelim.

TEPEDEN TOPUZ MODELLERİ

Tepeden topuz gelin saçı kuaförlerin en çok yaptığı modellerin başında geliyor. Topuzun tepeden olması, baştaki konumu ile ilgilidir ve bir tepeden topuz sıkı, dağınık, kabarık ya da sade olabilir.

Tepeden topuz modeli hangi yüz tipine daha uygundur diye soracak olursanız ise oval yüz tipindeki gelin adayları için doğru seçim kesinlikle tepeden topuzdur.

Tepeden sıkı topuz modelleri boynu ve hatta boyu daha uzun gösterdiği için kısa boylu ve kısa boyunlu gelin adaylarına öneriyoruz. Örneğin tepeden balerin topuzu bunun için en iyi örneklerden biri olabilir. Ayrıca iç yüzün küçük olduğu durumlarda yüzü açmak gerekir. Bunun için tepede sıkı topuz yüzü maksimum ölçüde ortaya çıkararak olduğundan büyük gösterir.

İç yüzün küçükse saçlarını asla yüzüne indirmemelisin. Yanlardan saç tutamları çıkartarak yüz alanını kapatmamalısın. Tepeden ya da enseden topuz yaptırabilirsin fakat mutlaka sıkı ve yüzü açıkta bırakan bir model olmalı. Tepeden sıkı topuz ya da enseden sıkı topuz olmalı. Örneğin rahatlıkla tepeden balerin topuzu yaptırabilirsin ama tepeden dağınık topuz yaptırmak istersen dağınıklığın arka tarafta olmasına ve yüzüne düşmemesine dikkat et.

Aynı zamanda tepeden topuz çenesi büyük gelin adaylarının da özellikle tercih edebileceği bir model. Çünkü saç modeli seçiminde nereyi kamufle etmek ve bastırmak istersen onun tam ters istikametinde kalan bölgeyi kabartmalı ve hacim katmalısın. Tam tersini öne çıkartarak dikkatleri kamufle etmek istediğin yerden uzaklaştırabilirsin. O yüzden de büyük çeneliysen tepeden kabarık topuz modelleri yani bombeli modeller sorununu çözecektir.

 

 

 

ENSEDE TOPUZ MODELLERİ

“Ensede topuz kimlere yakışır?” sorusuna cevap vererek başlayalım: Dikdörtgen yüz tipindeki gelin adaylarına yakışır. Angelina Jolie’nin de sahip olduğu dikdörtgen yüz tipine göre saç modelleri arasından en bilineni ense topuzudur.

Ayrıca çenen küçükse tepeden sıkıca bastırılmış, ense topuzu görüntüyü dengeleyecektir.

Ense topuz gelin saçının genelde en zarif ve asil bulunan gelin saçı olduğu söyleyebiliriz. Ense topuzunda duvak topuz altından takılır ve topuz altı duvak tepeden takılan, patlayan duvaklara göre çok daha zarif ve şıktır.

Ensede topuz çeşitleri dağınık, sıkı, kabarık, salaş, sade olabilir. Yani aslında enseden topuz da topuzun baştaki konumu ile ilgilidir ve farklı modellerde çeşitleri olabilir.

YANDAN TOPUZ MODELLERİ

Yandan topuz gelin saçı modelleri en çok kare yüz tipine gider. Yüzün küçükse ya da yüzünü yuvarlak göstermek istersen yandan topuz modellerine yönelmelisin. Tepeden ve enseden topuzlarda olduğu gibi yandan topuz da topuzun başında konumunu belirler ama onun dışında örgülü, dağınık, sıkı, çiçekli bir yandan topuz yaptırabilirsin. Yandan topuz modelleri daha çok aşağıdan modellerdir.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir