Türk Müziğinin İddialı İsmi; Gizem ÇOŞKUN

Share

Türk müziğinin iddialı ismi

Gizem Coşkun

Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Müziği devlet korosu sanatçısı Gizem Coşkun, sözü ve müziği kendisine ait olan ilk single çalışması Eyvah’ı müzikseverlerin beğenisine sundu. Türk müziğine iddialı giriş yapan Coşkun ile Eyvah’tan Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Müziği Korosu’ndaki çalışmalarına kadar her şeyi konuştuğumuz keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik.

HABERHAYAT: Biraz kendinizden bahsedebilir misiniz?

GİZEM COŞKUN: 1991 Ankara doğumluyum. Liseyi Ankara’da bitirdikten sonra üniversite için ailemle birlikte İstanbul’a geldim. İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı bölümü mezunuyum. Mezun olur olmaz yine İstanbul Teknik Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda öğretim görevlisi olarak çalışmaya başladım. Haliç Üniversitesi’nde yüksek lisans yaptım. Şu an Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Müziği Korosu’nda ses sanatçısı olarak çalışıyorum.

HABERHAYAT: Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Müziği Korosu’nda çalışmak nasıl bir duygu? Cumhurbaşkanımıza konser verdiniz mi?

GİZEM COŞKUN: Prof. Dr. Nevzat Atlığ tarafından kurulan Türkiye’nin ilk devlet korosunda çalışıyorum. 42 yıllık bir kurum ve herkes çok disiplinli. Haftanın 5 günü aylık konserlerimizin provalarını yaparak çalışıyoruz. Münip Utandı’yla aynı koroda çalışmak anlatılamaz bir duygu. Her günü başka bir feyz, başka bir keyif. Klasik Türk müziği severler ne demek istediğimi anlar.

Cumhurbaşkanımıza ve devlet büyüklerine birçok kez konser verdik. Böyle bir kurumda, sevdiğiniz müziği sevdiğiniz insanlarla birlikte yapmak çok keyifli.

HABERHAYAT:  Cumhurbaşkanımız hangi şarkıları seviyor?

GİZEM COŞKUN: Cumhurbaşkanımız en çok Göksel Baktagir’in eserlerini dinlemeyi seviyor.

HABERHAYAT: Peki, müzik piyasasına girme fikri nasıl oluştu?

GİZEM COŞKUN: Çok küçük yaşlardan beri müziğe ilgim var. 3 yaşındayken babamın aldığı klavye ile bütün gün kulaktan duyma melodiler çıkartır, akşam babam geldiğinde ona çalıştıklarımı göstermek için can atardım. Neşet Ertaş şarkılarını dinleyerek büyüdüm. Türk halk müziğini çok severim. Üniversitede konservatuvar bölümünü okudum. Hayatımın her döneminde Türk sanat müziği ve türküler vardı. Aklımda hiç popüler müziğe geçiş yoktu. Ta ki kendi bestelerimi yapmaya başlayana dek.

Kendi müziğimi yapmaya başladığım an kendimi keşfettiğimi gördüm. Popüler müziğe geçmeye o zaman karar verdim. Şarkılarımda yaşanmışlık var, bu yüzden insanların seveceğini düşünüyorum.

HABERHAYAT: İlk single çalışmanız Eyvah’tan bahseder misiniz?

GİZEM COŞKUN: Eyvah, çok kıymetli sanatçıların olduğu bir proje oldu. Şarkımı Okay Barış’a dinlettiğimde çok beğendi ve aranjesini yapmak istedi. Gece gündüz stüdyoda çalıştık ve ortaya böyle şahane bir aranje çıktı. Şarkının kahramanları;  Altan Turan, Hakan Yelbiz, Ali Yılmaz, Aykut Sütoğlu, Murat Bulut ve Çağlar Türkmen.

Menajerim, klibi Hasan Kuyucu’nun çekmesini tavsiye etti. Hasan’la görüştük ve klibi Santorini’de çekmeye karar verdik.

HABERHAYAT: Neden Santorini’de klip çekmek istediniz? Klip çekiminde ilginç bir olay yaşadınız mı?

GİZEM COŞKUN: Şarkı, ayrılığı ve yalnızlığı anlatıyor. Vermek istediğimiz imaj, insanlardan uzaklaşmış, yalnızlığını en saf ve en sade şekilde yaşayan güçlü bir kadın imajıydı. O yüzden aklımızda klibi Türkiye’de çekme fikri hiç olmadı. Mevsimden dolayı kalabalık olmayan bir ada, biraz rüzgar ve kırmızı sahil fikri kalbimi çaldı. O yüzden klibi Santorini’de çekmeyi uygun bulduk.

Sahildeki sahneleri Red Beach’te çektik. Çekim tarihlerini “sarı kum fırtınası”na denk getirdik fakat bize böyle şahane bir görsel şölen yaşatacağını bilmiyorduk. Çekim hazırlıklarını yaparken fırtına başladı, deniz inanılmaz dalgalı, sahil kırmızı, hava sapsarı ve kimse yok…Muhteşem bir ortam vardı. 7-8 saat suyun içinde kaldım, aslında donuyordum ama öyle duygusal bir manzara ve ortam oluştu ki; ekip ağlıyor ve yabancılar şarkının sözlerinden bir haberler. Böyle muhteşem bir 3 gün geçirdik Santorini’de ve güzel anılar bırakarak ayrıldık.

HABERHAYAT: Şarkı çıktıktan sonra nasıl tepkiler aldınız? Beklentilerinizi karşıladı mı?

GİZEM COŞKUN: Şarkı, keşfedenler tarafından çok beğenildi. İnsanlar Eyvah’ta kendilerinden bir parça buluyor ve benimsiyorlar. Bu da beni çok mutlu ediyor.

Hayattan hiçbir zaman uç beklentilerim olmadı. Hedeflerimi hep yüksek tuttum ama hedefe ulaşmak için hep ufak ve sağlam adımlar atmayı tercih ettim. Bu da benim için öyle bir adım. Yavaş yavaş ilerleyip insanların duygularına dokunmak ve yaralarına şifa olmak istiyorum.

HABERHAYAT: Müzik piyasasını nasıl değerlendirirsiniz?

GİZEM COŞKUN: Maalesef, müzikalite ve popülaritenin yer değiştirdiği ve tüketimin bolca yapıldığı bir dönemdeyiz. Çeşit fazla ama tüketim daha da fazla. Her geçen gün yer edinmenin zor olduğu bir piyasaya girdiğimi görüyorum. Bu da beni ürkütüyor ama ben gerilim severim.

HABERHAYAT: Nasıl bir plan çizdiğiniz kariyerinizle ilgili?

GİZEM COŞKUN: Müzik, benim hayatım. Müzik piyasasında kalıcı olmak istiyorum. Ben şarkı yazayım insanlar dinlesin, yaralarını sarsın, sevsin. Onlar tükettikçe ben daha da çok yazayım istiyorum.

HABERHAYAT: Son olarak neler söylemek istersiniz?

GİZEM COŞKUN: Eyvah’a büyük ilgi gösteren tüm dinleyicilerime teşekkürlerimi sunuyorum. Herkese sevgilerimi gönderiyorum.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir