Türkay Tezir; Samsun Noter Odası Başkanı

Share

SAMSUN NOTER ODASI BAŞKANI

TÜRKAY TEZİR…

NOTERLİĞİN BİLİNMEYENLERİNİ ANLATTI

Daha önce Türkiye Noterler Birliğinde çeşitli görevlerde bulunmasının yanı sıra Trabzon ve Kayseri Noter Odaları’nda başkanlık görevlerini üstlenen Samsun 5. Noteri Türkay Tezir,  Samsun Noter Odası Başkanlığı’na seçildi. Tezir, Noterlik mesleğinin bilinmeyenleri HaberHayat Dergisi’ne anlattı.

 

HABERHAYAT: Bize biraz kendinizi tanıtır mısınız?

 

TÜRKAY TEZİR: 1 Aralık 1964 Ordu/Kumru doğumluyum. İlkokul, Ortaokul, Liseyi Fatsa da bitirdim.  1982 yılında girmiş olduğum Ankara Hukuk Fakültesinden 1987 yılında mezun oldum. Yozgat, Tunceli/Pertek ve Trabzon/Köprübaşı ilçelerinde Cumhuriyet Savcısı olarak görev yaptım. Antalya/Elmalı ilçesi hakimi iken görevimden ayrılarak 19.02.1999 yılında Tunceli/Pertek ilçesinde Noter olarak göreve başladım. Giresun/Keşap, Giresun/Görele, Ordu 1. ve Kayseri 2.Noterliklerinde görev yaptım. Son olarak 16.02.2015 tarihinde başladığım Samsun 5.Noteri olarak halen görevime devam ediyorum. Mesleğimin uzun bir süresini Türkiye Noterler Birliği çatısı altında yer alan Noter Odası Yönetim kadrolarında geçirdim. Sırasıyla Trabzon Noter Odası Başkanlığı, Samsun Noter Odası Yönetim Kurulu Üyeliği, Kayseri Noter Odası Başkanlığı görevlerini yürüttüm. Şu an Samsun Noter Odası Başkanı olarak görev yapmaktayım. Evli ve 2 çocuk babasıyım.

 

HABERHAYAT: Samsun Noter Odası hakkında bilgi verebilir misiniz?

 

TÜRKAY TEZİR: Samsun Noter Odası Türkiye genelinde hizmet veren 18 Noter Odası içerisinde büyüklükte 5.sıradadır. Samsun Noter Odasının faaliyet alanı içerisinde bulunan iller sırasıyla Samsun, Çorum, Ordu, Amasya, Tokat ve Sinop illeri olup bu il merkezleri ve bağlı ilçelerinde bulunan noter meslektaşlarımıza hizmet etmekteyiz.

 

HABERHAYAT: Noterler ne iş yapar?

 

TÜRKAY TEZİR: Noterlik bir kamu hizmetidir. Noterler, hukuki güvenliği sağlamak ve anlaşmazlıkları önlemek için işlemleri belgelendirir ve Kanunlarla belirlenen başka görevleri yaparlar. Yapılması kanunla başka bir makam, merci ve ya şahsa verilmemiş olan her nevi hukuki işlemleri düzenliyoruz. Gayrimenkul Satış Vaadi Sözleşmesi yapmak, İmza, mühür veya herhangi bir işareti veya tarihi onaylamak, örnek çıkartmak, tercüme yapmak, protesto-ihbarname-ihtarname göndermek, tescili gereken işlemlerin tescili, tespit, emanet işlemleri, defter onaylamak, vasiyetname, ölüme bağlı tasarruflar yapmak, her türlü sözleşme, vekalet, mirasçılık belgesi vermek, sözleşmeler bağlamında yer alan ikinci el araç satışları ve en son tevdi edilen sıfır araç tescil işlemleri ile buna bağlı olarak her türlü tadilat vs. gibi görevleri yerine getiriyoruz.

 

HABERHAYAT: Şehirlerde noter sayısı nasıl belirlenir?

TÜRKAY TEZİR: Yasa gereği her Asliye ve Münferit Sulh Mahkemesinin bulunduğu yerde bir noterlik kurulur. Ancak Adalet Bakanlığı iş yoğunluğunda artış görünen yerlerde birden çok noterlik dairesi açabilir veya tersi durumlarda boş noterlikleri kapatılabilir.

 

NOTERLER RESMİ DAİRE SAYILIR

 

HABERHAYAT: Noterler, devlet memuru mudur?

 

TÜRKAY TEZİR: Noterlik dairesi resmi daire sayılır. Noterler Ceza Kanunu uygulamasında kamu görevlisi sayıldıklarından noterlerin işledikleri suçlar ve noterlere karşı işlenen suçlar özel hükümlere tabidir. Noterler tüm idari işlemlerinde Adalet Bakanlığına bağlı olarak görev yaparlar. İlk atama, naklen atanma, teftiş-denetim ve özlük hak ve işlemleri Adalet Bakanlığı tarafından gerçekleştirilir. Diğer taraftan Noterler serbest meslek erbabı gibi vergi ve sigorta hükümlerine tabidir. Mesleki örgütlenme olarak da Noter Odaları ve en üstte de Türkiye Noterler Birliği bünyesinde faaliyetlerini sürdürürler.

 

NOTER OLMANIN İLK ŞARTI HUKUK OKUMAK

 

HABERHAYAT: Nasıl Noter olabiliriz?

 

TÜRKAY TEZİR: Noterlik Kanununa göre temel koşul Hukuk Fakültesi mezunu ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaktır. Hakkında yasal engel bulunmayan ve Noterlik Belgesi olanlar Adalet Bakanlığının ilan ettiği üçüncü sınıf noterliğe müracaat edebilirler. Atama, numarası en eski olan başvuran adaydan başlamak üzere sırayla yapılır. Noter atamalarında objektif kriter kıdem olduğu için mevcut sistemde başkaca belirleyici unsur yoktur. Noterler, Anayasa gereği 65 yaşına kadar diledikleri takdirde görevlerini icra ederler ve 65 yaşında resen emekliye sevk edilirler.

 

HABERHAYAT: Araç Plaka işlemleri artık noterlerde yapılıyor bu iş yoğunluğunu etkiledi mi?

 

TÜRKAY TEZİR: Bilindiği üzere ikinci el araç satışları noterler tarafından yapılmakta iken 01.02.2018 tarihinden itibaren ARTES kapsamında kademeli olarak ikinci el araç satışına ilaveten sıfır araç tescili, ruhsat basımı, tadilat, hurdaya ayırma, trafikten çekme-trafiğe sokma vb. gibi işlemlerde artık noterler tarafından yapılmaktadır.

Hukuki işlemlere resmiyet katma görevini icra eden noterlere bu işlemlerin tevdii tabii ki biz noterleri onurlandırmıştır. Emniyet Müdürlüğü gibi köklü bir kurum tarafından yapılan tescil işlemlerinin noterliklere devrinde TNB, EGM, Nüfus Müdürlüğü ile GİB sistemlerinin entegrasyonu sırasında zaman zaman aksaklıklar yaşanmasını doğal karşılamak gerekmektedir. Bu geçiş süresince sistemin düzgün çalışması, hatasız işlem yapmak ve tarafların Noterlere olan güveni pekiştirme, memnuniyetini temin noktasında her türlü özveride bulunan Noter meslektaşlarımızı ve Noterlik çalışanlarımızı takdirle anmak istiyorum. Bu arada meydana gelen aksaklıklar karşısında sabırla bizlere hoşgörüsünü esirgemeyen ilgililerimize de şükranlarımızı sunuyorum.

 

Dolayısıyla yeni süreçte ilk defa tanıştığımız bu işlemler, noterliklerin iş yoğunluğunu işlem adedi bakımından arttırdığı gibi işleme harcanan emek ve zaman açısından da yoğunluğumuzu bir hayli arttırmıştır. Ancak sıfır araç tescil ve tadilat gibi sair işlemlerin ARTES kapsamında noterlere devrinden daha önemlisi Trafik Tescil Şube Müdürlüğünün tüm hukuki ve cezai sorumluluklarının da Noterlere devri önem arz etmektedir. Kısacası Noterler büyük bir sorumluluk devralmıştır.

 

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir