VAK’A – NÜVİS – RESUL AKÇAY

Share

“ Geçmişten Günümüze Samsunspor ” kitabının yazarı Resul AKÇAY’dan yeni bir eser. Akçay’ın sportif yaşamından komik, bir o kadar da düşündürücü anılarına yer verdiği, 250 sayfadan oluşan kitabını bir solukta okuyacaksınız.

         VAK’A – NÜVİS

 

 • Sizi kısaca tanıyabilir miyiz ?
 • Bu mümkün değil. Zira kısa tanıtıma girsem kendimi tam olarak ifade edemem. Güzel olan her şeye ilgi duyan, amiyane tabirle burnunu sokan biriyim. Sporun pek çok dalına ilgi duydum. Ya içerisinde yer aldım, ya da tribünde oturup izledim. Sanat deseniz, o da benzer bir durum. Atatürk Kültür Merkezi başta olmak üzere tüm sanatsal mekanlara girip çıkarım. Samsun’a gelen tüm tiyatro oyunlarını izlerim. Sanat ve Halk Müzik Konserlerini, Opera ve Baleyi deyim yerindeyse asla kaçırmam. Çeşitli zamanlarda görevler aldığımSamsunspor başta olmak üzere deplasmanlı liglerde şehri temsil eden tüm takımların maçlarını takip ederim. Basketbol yaşantımım büyük bir parçası oldu. Hakem, hakem eğitmenliği, Federasyon Temsilciliği, Teknik Komiserlik görevlerinde bulundum. Bunları yaparken övünmek gibi olmasın hep A Klasmanındaydım.
 • Basın hayatına nasıl geçiş yaptınız ?
 • Tercüman Gazetesi Bölge Sorumlusu rahmetli Bahri Altay idi. Samsun’da yapılan Liseler Türkiye Basketbol Şampiyonasının haberlerini gazetesine geçiyordu. Bu işi ilk kez yaptığından bocalıyordu. Maçın istatistiksel bilgilerini toparlayamıyordu. Benden yardım istedi. Tercüman Spor Müdürü Necip Kapanlı aynı zamanda birlikte maçlar yönettiğimiz hakem büyüğümüzdü. Onunda ricası üzerine haberleri güzelce yazıp gönderdik. Bir yandan da maçlarda görev alıyordum. Sporculara yıldızlar dağıtırken, hakemler olarak kendimize de bol keseden dağıtıyorduk. Şampiyona sonrası gel büroda bu işi yap teklifinde bulununca Bahri babayı kıramadım. Girdim, haberleri yaptıkça da hoşuma gitmeye başladı, gazete kapanana kadar da devam ettim. Sonrasında Milliyet Büro’dan gelen teklifle buraya geçtim. Devamında Halk Gazetesi, Ekip Gazetesi, Olay Gazetesi ve son olarak Arena’da spor servisi sorumlusu olarak çalıştım. Bu aralar hatır için birkaç internet sitesine köşe yazısı yazıyorum. Gazetelerde yeniden yazmaktansa kitaba yönelmek daha iyi geliyor bana.
 • “Geçmişten Günümüze Samsunspor” adlı kitabınız büyük ses getirdi. Neler söylemek istersiniz ?
 • Çok uzun yıllar önce üzerinde çalışmaya başladığım, üzerinde araştırmalar yapmak zorunda kaldığım bu işi kitaplaştıramadım. İki nedeni vardı. Birincisi bütçe meselesi. İkincisi ise takımın içinde bulunduğu başarısız durum. Canik Belediyesinin böyle bir kitabı hayata geçirme projesi olunca konuya dahil edildim. İçeriği ile, Görselliği ile albenisi yüksek çok güzel bir eser oldu. Bu konuda Samsunspor sevdalısı biri olarak başta başkan Osman Genç olmak üzere herkese teşekkür ederim. Büyük ilgi gören kitap  herkes tarafından adeta kapışıldı ve kitap raflarında yerini aldı.

 • Vak’a Nüvis nasıl doğdu ?
 • Bir Samsun seyahatinde buluştuğumuz sayın İsmail Uyanık’a kitabı imzalayıp hediye ettim. Burada hemencecik bir parantez açıp kapatayım. Bu kitap imzalama işinden acayip bir şekilde zevk alıyorum. Çok hoşuma gidiyor. Neyse konumuza dönelim. Başkan kitabı inceledikten sonra, “ Sen Vak’a Nüvissin” dedi. Anlar gibi yapıp başımı sallayıp teşekkür ettim. Ayrıldıktan sonra ilk işim Google dedeye sormak oldu. Manası, Osmanlı döneminde olayları zapturapt altına alanlara verilen ad. Bu kitabın isim babası oldu sevgili başkanım.
 • Yazmak için nasıl bir ilham oluştu ?
 • Herkesin hayatında yaşadığı enteresan ve komik olaylar vardır. Dost meclislerinde konu gelince anlatır, siz dahil herkes gülmekten kırılıverirsiniz. Yaşanmışlıklarımın sayısının bir hayli fazla olduğunu fark ettim. Yaşadığım sürece onlarda var olacaktı. Göçüp gittiğimde ise benimle birlikte gelecek, yok olacaklardı. Böyle olsun istemedim. Yazayım, çizeyim, kitaplaştırayım. Benden sonra da var olsunlar. Okuyanlar mutlu olsun, yüzleri gülsün istedim. Önceleri olayların başlıklarını not aldım. Sonrasında da geçtim klavyenin başına, son derece dingin bir ortamda, yeniden hayal ederek, adeta yaşayarak, anlatımına başladım. Böyle böyle 70 kadar anı sayfalara döküldü. Sonrasında elemeye girenler oldu. Grafik tasarımının yapılmaya başlandığında bu sayı 49’a düştü. Anlatılan öyküleri Samsun’un şöhretli sanatçısı Murat İlhan karikatürize etti. Böylesi çok daha farklı ve enteresan oldu. Kendisine ve Grafik Tasarımcı Nevriye Çakır Özer’e teşekkür etmek istiyorum.
 • Yazmaktan duyduğunuz hoşnutluğu hissediyoruz. Kitaplarınızın devamı gelecek mi ?
 • Evet, gelecek. Vak’a – Nüvis’i yazarken çalışmalarına başladığım yeni bir eseri hazırlıyorum. Bu elinizde tuttuğunuz “ Geçmişten Günümüze Samsun” un devamını yazıyorum. Hesaplamalarımız şu şekilde. Bu yıl Samsunsporumuz 1.Lige çıkacak, gelecek sezon sonunda da Süper Lige yükselecek. 55.yıla denk gelen bu güzel ve mutlu olayı kitap ile taçlandırmak hayalindeyim. Bunu yaptığımda herkesin büyük keyif alacağına olan inancım yüksek.
 • Sayın Akçay bu sohbet için teşekkür ediyoruz.
 • Ben de sizlere teşekkür ederim.

 

RESUL AKÇAY

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir