Vizyondakiler – Ocak 2019

Share

Creed II : Efsane Yükseliyor (11 Ocak 2019)

Yönetmen: Steven Caple Jr.

Oyuncular: Michael B. Jordan, Slyvester Stallone, Tessa Tompson , Dolph Lundgren

Tür: Dram, Aksiyon

 

Sylvester Stallone (Rocky Balboa) ve Michael B. Jordan’ın ( Adonis Creed) başrolleri paylaştığı 2015 yapımı Creed’in devamı Creed II, Rocky Balboa’nın eğitmenliğinde çıkış yakalayan Adonis Creed’in, Rocky’nin en büyük rakiplerinden ve babası Apollo Creed’in ölümünden sorumlu olan Ivan Drago’nun oğlu Viktor Drago (Florian Munteanu) ile karşılaşmasını konu ediniyor.

 

Rocky efsanesinin sekizinci filmi olacak olan Creed II, 1985 yapımı Rocky 4 filminde bir gösteri maçında Apollo Creed’in sansasyonel ölümünün izinden gitmeye devam ediyor. Hatırlanacağı üzere Rocky4 filmi, o dönemlerde Demir Perde ülkesi olarak anılan SSCB’nin özellikle spor alanlarındaki muazzam başarısı ve Rusların kendi deyimleriyle Amerikalıları bu alanda eğitmek amacıyla Ağır siklet şampiyonları Rocky Balboa ile bir boks maçı yapmak istemelerini konu ediniyordu.

 

Drago’nun kendisine meydan okumasına kayıtsız kalamayan Adonis için bu maç, bir unvan maçından daha fazlasıdır.

 

——-

 

Kız (4 Ocak 2019)

Yönetmen: Lukas Dhont

Oyuncular: Victor Polster, Arieh Worthalter, Oliver Bodart, Tijmen Govaerts

Tür: Dram

 

Yönetmenin 2009 yılında Belçika’da bir gazete haberinden yola çıkarak senaryolaştırdığı aynı zamanda yönetmenin ilk uzun metrajlı filmi, profesyonel bir balerin olma hayaliyle yola çıkan 15 yaşındaki trans birey Lara’nın ( Victor Polster) hikayesini konu ediniyor. Lara, yalnızca kadınların kabul edildiği bale okuluna girmeyi başarır. Ergenlik sürecini yaşayan, çocukluk ve yetişkinlik arasında sıkışmış olan Lara, aynı zamanda ona ait olmayan ve içinde doğmak zorunda kalmış olduğu erkek bedenine de hapsolmuş durumdadır. Bu süreçte bir yandan ergenlik döneminin getirdiği bazı gelgitlerle başa çıkmaya çalışırken bir yandan da bale eğitiminin zorluklarıyla yüzleşmesi gerekmektedir.

 

Film, cinsiyet rollerine, kimliklere, kimliklerin zıttı olarak queer teorinin açıkladığı noktada queer kavramının inşasına, heteronormatif düzenin yıkıcılığına dair hislere yoğunlaşan sahneleriyle uzun yıllar hatırlanacak bir film olmaya  aday.

 

 

——–

Glass ( 18 Ocak 2019 )

Yönetmen: M.Night Shyamalan

Oyuncular: Bruce Willis, James McAvoy, Samuel L. Jackson, Sarah Paulson

Tür: Gerilim, Fantastik

 

Yeni sezonda merakla beklenen 50 yabancı film kategorinde yer alan, geçtiğimiz yılın en başarılı filmleri arasındaki M. Night Shyamalan imzalı Split’in devamı niteliğindeki Glass, yönetmenin kendi deyimiyle bir Marvel filmi düzeyinde süper kahraman filmi olmasada çok farklı bir süper kahraman filmi.

Tam 18 yıl önce Unbreakable ile başladığı üçlemesine Split ile devam eden ünlü yönetmen, gelecek yıl Glass ile son vermeyi planlıyor.

Bruce Willis, James ve Samuel L. Jackson gibi usta oyuncuları bünyesinde barındıran filmde,  David Dunn’ın Kevin Wendell’in yarattığı 24’üncü karakteri “Canavar” ın peşine düşer ve her iki erkeğin kirli sırlarını bilen Elijah Price’ın (Mr. Glass) esrarengiz bir şekilde ortaya çıkmasıyla işler sarpa sarar.

 

 

Karakomik Filmler (18 Ocak 2019)

 

Yönetmen: Cem Yılmaz

Oyuncular: Cem Yılmaz, Zafer Algöz, Özkan Uğur,

Can Yılmaz, Cem Davran

Tür: Komedi

 

60 dakikalık ve bağımsız hikayelere sahip filmler tek bir film olarak vizyona girecek. Bodrum ve İstanbul’da çekimleri gerçekleşen Kaçamak, 4 kafadarın çıktıkları detoks tatilinde başlarına gelen komik olayları anlatıyor. Cem Yılmaz, Zafer Algöz, Necip Memilli ve Özkan Uğur başrolde.

 

 

 

 

 

 

2 Arada da ise; tüm hikaye arabalı vapurda geçiyor, Cem Yılmaz Ayzek isimli bir çaycıyı oynuyor. Zafer Algöz, Ozan Güven, Cemre Ebuzziya, Cem Davran da filme yer alan diğer oyuncular. Cem Yılmaz’ın bu hikayedeki dişleri, keli, yarattığı karakter izleyiciyi şaşırtacak gibi görünüyor. ‘Kaçamak’tan daha dramatik öğelerle süslü olan film; kara bir komedi.

 

 

 

 

 

 

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir