YEMEĞE LEZZET KATAN UNSUR: BAHARATLAR

Share

Çoğu yemekte kullandığımız, yemeğe tadı ve kokusuyla lezzet katan birbirinden farklı ve özel baharatlar hakkında bilmeniz gerekenler bu yazıda.

Baharat hakkındaki ilk bilgiler M.Ö 3500’li yıllara kadar dayanıyor. Mısır’da bulunan bu kayıtlarda hardalın hem yemeğe çeşni veren bir madde, hem de koruyucu olarak kullanıldığı bildirilmektedir. Yine benzer bir şekilde Mısır’ da M.Ö. 2500 yıllarında mumyalamada başta nane olmak üzere çeşitli baharatın kullanıldığı bilinmektedir.

Baharatın ilk kullanıldığı yer olarak, Uzak Doğu olarak bilinir. Avrupa’da ilk tanınan baharat ise; karabiberdir.  15. yüzyıl, tek bir karabiber çuvalının bir insan hayatından daha değerli olduğu, “spices” (baharat) kelimesinin nakit para anlamında kullanıldığı bir dönemdi. O yıllarda bilinen ilk baharat az bulunduğu için çok pahalıya satılan karabiberdi. O yıllarda, bir ürünün pahalı olduğunu ifade etmek için, “Karabiber gibi pahalı” denildiği de kayıtlarda yer almaktadır.
Baharat kullanımı, Doğu Akdeniz ve Avrupa’ya Orta Doğu yoluyla yayılır. Dünya’da baharat; gıda, sağlık, parfüm, tıp gibi birçok sektörde kullanılan baharatın mutfaktaki yeri ise çok özeldir.

Günümüzde baharatı en çok Hintli’ler kullanıyor. Bunun yanı sıra, Avrupa ve Amerika’da da baharat kullanımı çok yaygın. Bilhassa İtalyan ve Fransız mutfaklarında baharatın oldukça büyük bir önemi vardır. Türkiye de, en çok baharat kullanan ülkeler arasında yer alıyor. Özellikle Güneydoğu illerimizde, acı biber tüketimi bir hayli fazladır. Baharatlar ise içinde birçok gruba ayrılıyor. Bunlar,

Baharat grupları
1- Köklerinden faydalanılanlar: Karaturp, kırmızıturp gibi.
2- Gövdelerinden faydalanılanlar: Zencefil, tarçın gibi.
3- Yapraklarından faydalanılanlar: Nane, kekik, merzengüş, maydanoz, defne gibi.
4- Soğan yapısında olanlar: Mutfak soğanı, sarımsak gibi.
5- Çiçeklerinden faydalanılanlar: Karanfil gibi.
6- Meyvelerinden faydalanılanlar: Kimyon, anason, karabiber, kırmızıbiber, vanilya gibi.
7- Tohumlarından faydalanılanlar: Hardal, küçük Hindistan cevizi gibi.

 

Doğan Üyük

 

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir