YENİÇAĞIN DEKORASYON AKIMI RüSTİK VE RETRO

Share

ENDÜSTRİYEL AYDINLATMA HERYERDE

YENİÇAĞIN DEKORASYON AKIMI RüSTİK VE RETRO

 

Şeffaflığın, yaratıcılığın ve özgürlük vadeden geniş yaşam alanlarının hâkim olduğu endüstriyel dekorasyon akımı, son yıllarda hiç olmadığı kadar ilgi görüyor. İlk olarak 1950’li yılların New York’unda; atıl kalmış depo ve fabrikaların sanatçı stüdyolarına dönüştürülmesi ile ortaya çıkan endüstriyel dekorasyon akımı, bugün dünyanın her yerinde, standart apartman dairelerinden loft dairelere, üçüncü dalga kahve dükkânlarından tasarım otellere kadar pek çok farklı mekânda uygulanıyor. Yüksek tavanların, metal sarkıt lambaların; “bırak dağınık kalsın” misali ham halde duran briket duvarların ve deri mobilyaların eksik olmadığı bu dekorasyon akımına biraz daha yakından bakalım.

İLK KURAL ŞEFFAFLIK

“Endüstriyel dekorasyon nedir?” diye sorulduğunda yapılabilecek en iyi tanım, “Şeffaf ve her şeyin olabildiğinde göz önünde olduğu bir iç mekân tasarım anlayışı” olabilir. Bu yüzden de endüstriyel dekorasyon ile tasarlanmış mekânlarda, açık raf/gardırop ünitelerine ya da iç içe geçmiş mutfak, salon ve yatak odası gibi ev bölümlerine rastlamak mümkün. Özellikle atölye, hangar ya da depo gibi mekânlardan dönüştürülen loft dairelerde evin kısımları, asma katlarla birbirinden ayrılabilir. Ancak her ne olursa olsun, kapalı dolap kapakları, kapılar ve yaşam alanlarını birbirinden ayıran duvarlar, endüstriyel dekorasyonun ruhuna biraz aykırı kalabilir.

IŞIK FARK YARATIR

Sınıfta süren tartışmada Albert Einstein adındaki genç bir öğrenci, öğretmenine Kötülüğün tanrının yokluğu olduğunu anlatmaya çalışırken Karanlık da ışığın yokluğudur örneğini verir. Einstein’ın en meşhur vecizelerinden biri olan bu söz, hayatımızda ve evlerimizde ışığın ne kadar önemli olduğunu da açıklayabilir. Farklı odalarda ve farklı durumlarda farklı aydınlatma çözümlerine yönelmemiz, evin güzelliğini ortaya koymamıza yardımcı olan kritik bir unsur. Işık, dünyaya hayat veren, yaşam alanınızı canlandıran ve yeniden dekorasyon çalışmanızda ufak dokunuşlarla fark yaratılabilen bir faktör.

 

YENİ BİR DÖNEMİN KAPILARINI AÇIYOR

İyi bir dekorasyonun olmazsa olmazı iyi bir aydınlatmadır. Evinizin ya da iş yerinizin birçok yerinde farklı şeyler düşünebilir ve yapabilirsiniz. Ama aydınlatma her yerde olmazsa olmazdır. Üstelik klasik aydınlatma dönemi biterken yavaş yavaş onun yerini alan endüstriyel lamba veya doğal görünümü ile Rüstik lamba fikirleri ile ev dekorasyonunuza harika bir görünüm katabilirsiniz. Önceleri daha çok sanayi de kullanılan lambalar bu kadar mu popüler olur. Yani kendi yerinde görsek yüzüne bile bakmayacağımız cinsten bu lambalar o kadar dekoratif yapılmış ki adeta evlerde artık olmazsa olmaz durumuna kadar gelmiş. Tek tek baktığınız zaman belki alt tarafı ince özensiz lambalar ve bir kaç demir parçası, su borusu, urgan ipi vs. vs. diye düşünebilirsiniz. Ama bu ürünlerden üretilen tasarımsal aydınlatma ürünleri size adeta yeni bir dönemin kapılarını açıyor. Artık onları sadece gittiğiniz kafe ve restoranlarda değil yavaş yavaş her yerde görmeye başlayacak evinizde ve bahçenizde de onlara yer açacaksınız. Yani rüstik ve Retro yeniçağın dekorasyon akımı olacak.

SINIRSIZ KULLANIM SEÇENEĞİ

Rüstik lambaların kullanım şekli ve seçeneği öyle fazla ki bu kadar model ve çeşitten hangisini nasıl kullanacağınızı şaşırabilirsiniz. İster ayakta duran bir lamba olarak ister, masa lambası, ister tavana astığımız bir avize. Bir kaç tane lambayı bir araya getirince güzelde bir renk seçtiysek eğer demirimiz için bambaşka bir hava katıyor. Hatta ve hatta sanayi lambasından çıkıp sadece zengin villalarında büyük malikânelerde kullanılan o paha biçilmez avizelere benziyor. Hem mekân hem de oda olarak endüstriyel aydınlatma hayatın her yerinde karşımıza çıkıyor. Sokak lambalarını anımsatan çok özel tasarımlar ve ya büyük parça tahta da birleşmiş bir kaç tane ampul hepsi çok tarz. Üstelik buna ahşap ve urgan ip görünümlü tesisatlar da eşlik edince Rüstik ve Retro, aydınlatma ile buluşarak harikalar yaratıyor.

HER ALANA UYUMLU

Bu her dekora uyan endüstriyel lambalar herhangi bir odayı anında davetkâr bir alana dönüştürür. Duvar lambaları her mekâna farklı ve özel bir atmosfer kazandıran dekoratif bir unsur. Endüstriyel masa lambası modelleri ise mükemmel masa dekorları sağlar. Parlak siyah ve gümüş renklerle çok farklı tasarımları vardır ve kesinlikle herhangi bir olana stil katacaktır. Endüstriyel aydınlatmalar modern veya Rüstik herhangi bir salon dekoruna tarz getiriyor. Paslanmaz çelik bu lambaların her biri için benzersiz bir dekor elde edilebilir. Bütün bunların yanı sıra neredeyse her alana ve dekorasyona uyum sağlayabilen Rüstik tasarımlar her geçen gün kendisine evlerde ve ofislerde de yer bulmaya devam ediyor.

 

 

 

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir