YEŞİLIRMAK DOĞAL YAŞAM PARKI İLGİ ODAĞI OLACAK

Share

Çarşamba Belediye Başkanı Hüseyin Dündar, Çarşamba’da yürüttükleri faaliyetler
hakkında bilgi verdi. Dündar, Yeşilırmak Doğal Yaşam Parkı, kentsel dönüşüm çalışmaları ve Samsunspor’a destek verme gibi konularda yaptıkları çalışmaları anlattı.

Yasir BABA

HABERHAYAT: Çarşamba’ya çok şey katması beklenen Yeşilırmak Doğal Yaşam Parkı projesini anlatabilir misiniz?

HÜSEYİN DÜNDAR: Yeşilırmak Doğal Yaşam Parkı (DOYAP) ile bölgemiz büyük bir sosyal alana kavuştu. İçerisinde onlarca farklı tesis ve alanları barındıran çalışmaları birer birer tamamlıyoruz. Bölge halkının artık zaman geçirmek için civar illere gitmediğini kaydeden Başkan Dündar, “Çarşamba Konağı, Restoran, çay bahçesi, 15 Temmuz Şehitler Ormanı, Yeşilırmak Çiftliği, Rahvan At Yarışları Pisti ve Geleneksel Okçuluk Tesisleri, Yeşilırmak Gezi Teknesi, yeni spor, oyun ve mesire alanları ile bölgemiz büyük yatırımlara kavuştu. Yatırımlarımızın halk nazarında takdir edilmesi ve ilgi görmesi bizleri mutlu ediyor. Halkımız artık zaman geçirmek için civar illere gitmiyor.

Şehir merkezinden Beylik Merkezi Orduköy’e kadar olan 15 km’lik güzergâhı komple yeniliyoruz. Yeşilırmak boyunca buraları araç, gezi ve bisiklet yolları ile spor alanlarına kavuşturuyoruz. Uluslararası Su Sporları Kanal Parkuru ve restorasyon çalışmaları devam eden Orduköy Camii ile Ordu Kalesi ile birlikte bu bölgemizi turizme kazandıracağız.

Yeşilırmak’ta nehir ulaşımını tekrar başladık. Biz göreve başlamadan önce Yeşilırmak’tan kopuk bir hayat yaşayan hemşehrilerimiz, bugün Yeşilırmak’ta gezi teknesi ile geziyor. Adapark-Yeşilırmak Doğal Yaşam Parkı arasında saat başı düzenlenen turlarla halkımız Yeşilırmak’ın keyfini yaşayacak. İlçemize hayırlı olsun.

HABERHAYAT: Çarşamba’ya farklı spor dallarını getirmek adına yaptığınız çalışmalar var mıdır? Anlatabilir misiniz?

HÜSEYİN DÜNDAR: Yeşilırmak’a kuracağımız Uluslararası Su Sporları Merkezi ve Kano Yarış Alanı projesini hayata geçiriyoruz. Çarşamba su sporları merkezi olacak. İlçemizin 6 km güneyinde iki yıldır üzerinde çalıştığımız proje tamamlandığında Bölgemiz örnek bir alana kavuşacak. İçerisinde birçok donatıyı barındıran DOYAP’a Uluslararası Su Sporları Merkezi ve Kano Yarış Alanını da kazandıracağız. Proje tamamlandığında Çarşamba’da Uluslararası başarılara imza atacak sporcular yetişecek.

HABERHAYAT: Kadınlara yönelik geliştirdiğiniz özel bir projeniz var mı?

HÜSEYİN DÜNDAR: Tarihi Çarşamba Sokağını kadın çiftçiler için yöresel çarşı haline getirdik. Burada tarım ürünleri, hayvansal ürünler, sebze, el sanatları, hediyelik eşyalar ile yöresel ürünlerin üretilebileceği ve satılabileceği mekanlar oluşturuyoruz.
Çarşambalı girişimci kadınlarımız hem üretecekler hem de ürettikleri el emeği ürünleri burada satacaklar.
Şehir merkezi ile Yeşilırmak Doğal Yaşam Parkı arası Nehir Gezi Parkuru hazırlıklarımız proje kapsamında devam ediyor. Yakın bir gelecekte Yeşilırmak üzerinde nehir tipi tek

nelerle geziler başlayacak. Ayrıca Türkiye’nin standartları en iyi tesislerinden biri olan Rahvan At Yarışları Parkuru Binicilik Tesislerini de bu bölgeye inşa ettik. İlçe turizmine katkı sağlayacak ürünlerle birlikte burada yeme içme mekânları, çiftlikler ve seralar planlıyoruz. Çarşambalı girişimci kadınlarımız ürettikleri el emeği ürünleri burada satacak.

HABERHAYAT: Çarşamba’da kentsel dönüşüm adına neler yapılıyor?

HÜSEYİN DÜNDAR: Bafracalı Mahallesi’nde başladığımız Kentsel Dönüşüm 1. etap inşaat çalışmalarımız devam ediyor. Kentsel dönüşüm çalışmalarının toplam 275 bin m² alanda olacak. Çarşamba’da 3 bölgede yapacağımız kentsel dönüşüm çalışmaları ile ilçemiz; Yeni Mahalle Konutları, Galericiler Sitesi ve Hasbahçe Konutlarına kavuşacak. Yoğun şehirleşme baskısı sebebiyle imara aykırı çarpık, afet riski altında, kar ve yağmur yağışlarında dahi altyapısı hemen bozulan, yol, sağlık, itfaiye ve ambulans gibi hizmetlerin sunumunda zorlukların yaşandığı a

lanları yeniliyoruz. Projeyle birlikte ilçemize yeni konutlar, otoparklar, ticari alanlar, sosyal alanlar, cami, sağlık merkezi ve eğitim alanları yapıyoruz. Kentsel dönüşüm çalışmalarında kısa sürede geldiğimiz durum Çevre Şehircilik Bakanımızca, cumartesi günü yapılan toplantıda takdir edilerek, bundan sonraki süreçte de her türlü desteğin verileceği ifade edildi.

HABERHAYAT: Samsun’un en büyük markalarından birisi de tabi ki de Samsunspor. Şehrimizin takımı çok zor günler geçirdi. Bir yardım kampanyası başlatıldı yıl içerisinde. Siz bu konu hakkında neler söylemek istersiniz?

HÜSEYİN DÜNDAR: Sayın Valimizin başlattığı çalışmayı Samsunspor’un içinde bulunduğu zor duruma sadece maddi yardım kampanyası ile değil, şehrimizin en önemli markalarından olan Samsunspor’u içinde bulunduğu krizden çıkartacak önemli bir adım olarak görüyoruz. Kampanyaya 150 Bin TL’lik destekle biz de katıldık. Bundan sonra da maddi, manevi Samsunspor’umuzun faydasına olacak her türlü çalışmada destek olmaya devam edeceğiz. Bugün içinde bulunduğumuz zorlukları ve alınan kötü sonuçları geçici bir durum olarak ele almalıyız. Tüm hemşerilerimiz ve işadamlarımızı da Samsunspor’un yeniden parlak günlerine dönmesi için desteğe çağırıyoruz.

 

HABERHAYAT: Yine Yeşilırmak Doğal Yaşam Parkı içerisinde bir ata binicilik tesisi yapımı çalışmanız var. Son durumu nedir?

HÜSEYİN DÜNDAR: Yeşilırmak Doğal Yaşam Parkı’nda yer alan tesislerimizi birer birer hizmete açıyoruz. Değerlerine bağlı bir belediye olarak, sosyal, kültürel ve sportif anlamda geleneklerimize, örf ve adetlerimize uygun alanlarda yatırımlarımızı sürdürüyoruz. Ata sporumuz biniciliği yeni nesillere öğretmek ve bu geleneği devam ettirmek istiyoruz. Binicilik sporu, hemen her yaşta insanın yapabileceği bir spordur. Binicilik tesislerimizden ilerleyen dönemlerde fiziksel, zihinsel veya duyusal sorunu olan kardeşlerimiz, dezavantajlı gruplarımız da faydalanacaklar. Bir anlamda toplumun tüm kesimlerine sosyal hizmet verecek olan bir tesisi ilçemize kazandırdık.

HABERHAYAT: Hüseyin Bey, son olarak Yeni Şehir Köprüsü yapımını soralım. Yeni köprü yapımı nasıl gidiyor?

HÜSEYİN DÜNDAR: Betonarme imalatını tamamladığımız Yeni Şehir Köprüsü’nde çelik montaj çalışmalarına başlıyoruz. Karayolu Köprüsü ile Tarihi Köprü arasında Çarşambamızın doğu ve batı yakalarını birleştirecek olan köprü, yeni bir gerdanlık olacak. Belediyemizin öz kaynaklarıyla yapımına başladığımız köprü, 164 metre uzunluğunda 16 metre genişliğinde inşa ediliyor. 34’er metre yüksekliğinde iki kulesi bulunan köprü, kavşak, araç ve yaya yollarıyla şehir merkezinin trafiğini rahatlatacak. Aynı zamanda yeni şehir girişinin devamı olarak yapılıyor. Çelik taşıyıcılarla imalatını sürdürdüğümüz köprü inşaatı için Türkiye’nin en büyük 2. vinci ilçemize geldi. 30 TIR’la Çarşamba’ya getirilen vinç, Yeşilırmak’a kuruldu. Zemine 850 ton basınç uygulayan vinç, 140 metreye kadar yükseltilebiliyor. Köprü yapımında (Ana taşıyıcı ve tali taşıyıcıların tamamında) ST 52 sınıfında özel çelik kullanılıyor. 165 metre uzunluğunda 15 metre genişliğindeki köprü, 40’ar metre yüksekliğindeki kuleleri ve modern görünümüyle dikkat çekiyor. Köprü ile Çarşambamız tarihi bir hizmete kavuşuyor, hayırlı olsun.

 

HABERHAYAT: Bu yıl 15 Temmuz’da Çarşamba’da özel olarak bir at yarışı gerçekleştirildi. Bu yarışlar hakkında neler söylemek istersiniz?


HÜSEYİN DÜNDAR:
15 Temmuz’da Türkiye’nin birçok vilayetinden etkinlik için başvuru olmasına rağmen, yarışları Çarşamba’ya veren federasyonumu

za teşekkür ediyorum. Bu topraklar ecdattan aldığımız kültürü geleceğe taşıyacağımız önemli topraklar. Ata sporumuz olan rahvan kültürünü inşallah gelecek kuşaklara aktaracağız. Ülkemizin değişik bölgelerinden ilçemize gelerek bugün yarışlara katılan rahvan sporcularına teşekkür ediyorum. On binlerce hemşehrimizin katılımıyla çok güzel bir etkinlik gerçekleştirdik.

 

 

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir