YÜKSEK SADAKAT: ÜLKE NEREYE GİDERSE MÜZİKTE ORAYA GİDER

Share

Yeşilyurt Alışveriş ve Yaşam Merkezi ile Atakum Belediyesi ortaklığında gerçekleştirilen ‘Faslı Şahane’ etkinliklerinin son gününde sevilen rock gruplarından Yüksek Sadakat sahne aldı. Söylediği şarkılarla alanı dolduran izleyicilere unutulmaz bir gece yaşatan yüksek sadakat grubu konser sonrasında konaklamak için gittiği otelde HaberHayat’ın sorularını yanıtladı. Röportaj için gruba sözcülük yapan Yüksek Sadakat grubu üyelerinden Uğur Onatkut içten ve samimi tavırlarıyla takdir topladı.

 

HABERHAYAT: Genelde konser sonrası röportaj almakta zorlanırız. Çünkü sanatçı yorgun olur. O yüzden röportaj isteğimizi geri çevirmediğiniz için teşekkür ederiz. Nasıl geçti konser seyirciyi nasıl buldunuz.

UĞUR ONATKUT: Konser ve seyirci muhteşemdi. Bütün şarkılarımıza eşlik ettiler ve harika bir kalabalık vardı. Samsun’da daha önce küçük bir konser vermiştik. Ama bu çapta bir konser bizim için Samsun’da bir ilk oldu. Böylesine başarılı bir organizasyon düzenlediği ve bizi bu muhteşem seyirciyle buluşturduğu için Yeşilyurt AVM’ye teşekkür ediyorum.

HABERAHAYAT: Evet oldukça kalabalıktı. Burada yoğun bir hayran kitleniz olduğu kesin. Üstelik 19 Mayıs kutlamalarından dolayı fazlasıyla konser olan bir dönemde bile böyle bir kalabalığı toplamayı başardınız. Sizde 19 Mayıs’ın 100. yılı ile alakalı bir şeyler söylemek ister misiniz.?

UĞUR ONATKUT: Her şeyin başlangıcının 100. yılı. Ben böyle önemli bir günü yeterince kutlayamadığımızı düşüyorum. Ama kutlamalar kapsamında en azından kendi adımıza İzmir senfoni orkestrası ile birlikte bir konser verdik. Gönül ister ki eskisi gibi daha çok fener alayı olan eski coşkusuyla kutlanmaya devam edilebilsin. Atatürk 19 Mayıs için doğum günüm demiştir. Bu bile 19 Mayıs’a vermemiz gereken değerin önemini bize gösteriyor. Umarım 100. yılda yakalan coşku ve etki bundan sonraki kutlamalarda da artarak devam eder.

HABERHAYAT: Yüksek Sadakat müzik piyasasının en eski gruplarından birisi. Zaman zaman grup içerisinde yer alan isimlerde değişiklikler olsa da grup bütünlüğünü korumayı her zaman başardı. Bunu neye bağlıyorsunuz?

UĞUR ONATKUT: Müziğe olan sadakatimizden kaynaklanıyor. Sonuçta biz müzisyeniz ve işimizi severek yapıyoruz. Müzisyen olmakla müziği severek yapmak arasında ince bir çizgi var. Bu fark sizi çizginin içinde ya da dışında tutuyor. Yüksek Sadakat içerisinde yer alan isimler zaman zaman değişse de her zaman işini seven kişilerin içerisinde yer aldığı bir grup olduğu için ismini ve karakterini hiçbir zaman kaybetmedi.

HABERHAYAT: Peki müzik tarzı olarak hiç farklı şarkılar üretmeyi düşündünüz mü ve yeni albüm ya da single düşünceniz var mı?

 

UĞUR ONATKUT: Tarz olarak değişmeyi asla düşünmedik ve düşünmüyoruz. Ama zaman zaman farklı seslendirmeler ve akustik şeyler tabiki de olabilir. Yeni çalışma olarak da Utku her zaman beste yapmaya devam ediyor. Hazır olduğumuzda ve inandığımız parçalar oldukça bunları piyasaya süreceğiz. İşimiz bu tabi ki. Ama albüm olayı artık değişti. Bir albüm yapıyorsun içerisinde 12 şarkı oluyor. Bunlardan en fazla ikisine üçüne klip çekebiliyorsun ve diğerleri arada kaybolup gidiyor. Sırf albüm çıkarmak için yapılmış parçalar gibi oluyor. Artık böyle yapmıyoruz. Daha çok 3 parçalık sıngle yapmayı tercih ediyoruz. Bütün müzik piyasası buna döndü diyebilirim. Bence de en mantıklısı bu oldu. Yaptığınız işin tamamını sergileyebilmiş oluyorsunuz. Böylece hem bütün şarkılarınız dinlenebilmiş oluyor hem de güncel kalabiliyor. Yanı sırada da büyük ihtimalle bir single olacaktır.

HABERHAYAT: Albüm çıkarmak yerine single çıkarılmaya başlanmasının bir sebebi de digitalleşme sanırım?

UĞUR ONATKUT: Kesinlikle öyle. Fakat digitalleşme aslında müzik piyasasında öngörüldü. Ama sonuçta teknolojinin önünde duramazsınız. Bu değişime ayak uydurmak gerekiyor. Plak şirketleri baypast olmaya başladı. Sadece kötü yanından da bakmamak gerekir.  Müzik piyasasında kendisine yer edinebileceği halde bunu imkansızlıklardan dolayı başaramayan birçok insan vardı. Artık sesini duyurmak isteyen insanlar internet aracılığı ile bunu başarabiliyor ve çeşitlilik artıyor. Bu sebeple digitalleşme için kötü diyemem. Ben bu olaya iyi tarafından bakma tarafındayım. Diğer taraftan ülkede müzik nereye gidiyor derseniz ülke nereye giderse müzikte oraya gider derim. Sonuçta bu ülkede yaşıyor, bu ülkede müzik yapıyoruz ve bu ülkenin bir parçasıyız. Doğal olarak bütün gelişmelerden de piyasa olarak etkileniyoruz.

 

HABERHAYAT: Yorgunluğunuz yüzünüzden okunuyor. Buna rağmen sorularımızı içtenlikle cevapladığınız için teşekkür ediyoruz.

UĞUR ONATKUT: Bizde hem konser alanında hem de burada bizi takip ettiğiniz ve ilgi gösterdiğiniz için size teşekkür ederiz. Görüşmek üzere.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir