“ZIMBA” Gibi Bir Grup

Share

Vokalde Murat Arda, gitarda Doğuş Sezin Çölok, basgitarda Gökçe Çağatay, davulda Ayberk Çölok… Yolları müzikle kesişen, sanatla tek nefes olan 4 adam…

 

Zımba 2007 yılında tesadüfler ile bir araya gelen grup üyeleri tarafından kuruldu. 2012 yılına kadar albümleri olmadan yollarına devam ederken, 2012 yılında ilk single çalışmaları olan “Karamsar Olmamak Lazım” ile müzik piyasasına Zımba gibi bir giriş yaptılar. 50’den fazla yerel radyo ile 15 ulusal Radyo ve TV kanalları ile dinleyici ile buluşan grup, D&R müzik marketlerde Türkçe Pop/Rock single kategorisinde ilk haftada 3 numara olmayı başardı.

HABERHAYAT: Merhabalar öncelikle röportaj isteğimizi geri çevirmediğiniz için teşekkür ederiz. Sizin için ”4 farklı rengin bir araya gelmesiyle” oluşan grup deniliyor. Bu farklı renkler bir araya nasıl geldi?

MURAT ARDA: Bir bilgisayar mağazasında ürün seçerken tanıştık aslında. Bilgisayar yedek parçası satın alırken benim ev arkadaşımla, Doğuş ve Gökçe tanıştılar ve çok hızlı bir şekilde kaynaştık. Böylece grubu 4 kişi olarak kurmuş olduk. Ben o dönem davul çalıyordum. Ancak o dönem birkaç solist deneyip, verim alamayınca şarkı söylemeye karar verdim. Sesimi keşfeden de ev arkadaşımın nişanlısıydı. (gülüyor) Ancak ev arkadaşım (kurucu gitaristimiz) iş hayatı sebebiyle bizimle devam edemedi ve daha sonra aramıza katılan, ayrılan arkadaşlarımız oldu. En son aramıza Davul’da Ayberk Çölok’un katılmasıyla ekibimiz oturmuş oldu. Yolculuğumuz boyunca bize eşlik eden Tüm arkadaşlarımıza selam olsun…

 

HABERHAYAT: Peki, grubun ismi neden Zımba?

MURAT ARDA: Zımba, grubu kurduğumuz dönemde bizimle birlikte çalan gitaristimizin önerisiyle ve konserlerimizde insanların bize sürekli “Zımba gibi grup oldunuz.” demesiyle seçtiğimiz bir isim oldu… Adımızı yansıttığımızı konserlerimizde hala söylerler sağ olsunlar. (gülüyor)

HABERHAYAT: Şarkılarınızda daha çok nelerden bahsediyorsunuz?

MURAT ARDA: Ayrılıktan, ayrılıktan sonra hayatın devam ettiğinden ve her şeyin eskisinden daha güzel olabileceğinden… Albümün tamamının besteleri ve sözleri yaşanmış olaylardan esinlenerek yazıldı.

HABERHAYAT: Grup 2007 yılında kurulmuş fakat ilk albümünüz olan ‘’Karamsar Olmamak Lazım’’ 2012’de piyasaya çıkmış. Bu bekleme süresinin bir sebebi var mı?

MURAT ARDA: Bu bir süreç. Aşamaları var ve bu aşamalardan geçmezseniz tökezlersiniz. Biz o güne kadar hem kişisel gelişimlerimize hem de şarkılara odaklandık. Zaten grup müziği yapıyorsanız birbirinize alışmanız ve anlamanız için de bir zaman geçmesi şart. Bu dönemde biz yaklaşık 30 şarkı yazdık, bir yandan da aranjman tecrübelerimizi geliştirmiş olduk. Albüm sürecine hazır olmamız ancak 2012 yılını buldu.

HABERHAYAT: Daha sonra 2013 ve 2017 yıllarında çıkarmış olduğunuz iki adet daha single var. Bu süreçten bahsedebilir misiniz?

MURAT ARDA: İlk EP’mizi yayınladıktan sonra iki şarkımıza klip çektik. Yeni bir grup olarak işimiz daha zordu. Dolayısıyla tanıtım sürecimiz uzun sürdü. Arayı çok açmak istemediğimiz için de 2013’te en azından bir single ile dinleyicilerimize “Buradayız.” demek istedik ve ‘’Beden Sana Dokunamayınca’’ albümünü çıkardık. Sonraki sessizliğimiz ise menajerimizle yollarımızı ayırmamız nedeniyle gerçekleşti. 2 yıllık bir nadasımız oldu. Aslında iyi ki olmuş; çünkü bu esnada yaklaşık 20 şarkı daha yazdık ve çalışmalarımıza hiç ara vermedik. Şimdiki menajerimiz Bora İzbilir’le anlaştıktan sonra da hızla albüm kayıtlarına girdik ve 2017 yılında ‘’Söyle’’ albümüyle sevenlerimizle buluştuk.

HABERHAYAT: Aslında sizin için hem yeni, hem de eski bir grup diyebiliriz. Bundan sonraki müzik hayatınızda hedefleriniz neler?

MURAT ARDA: Bilinirliğimizin hızla arttığını görüyoruz; çünkü birçok şehirden dinleyicilerimiz bize ulaşıp güzel mesajlar atıyor. Elimizden geldiğince de bu mesajlara cevap vermeye çalışıyoruz. Hedefimiz; müziğimizin paylaştığı duyguyu ulaştırabildiğimiz kadar çok müziksevere iletebilmek. Konserlerimizde bağıra çağıra şarkılar söylemek. Bu hedefte emin adımlarla yürüyor ve her geçen gün daha geniş kitlelere ulaşıyoruz.

HABERHAYAT: Youtube ve diğer sosyal medya mecralarında da oldukça ilgi görüyorsunuz. Bunu nasıl başardınız?

MURAT ARDA: Tabi ki bu durumun en önemli nedeni yaptığımız işlerin kaliteli olmasıdır. Yaptığımız iş ve farklı müzik tarzımız beğenildi ve sevildi. Birde canlı sahne performanslarımızda yaptığımız farklılıklar var. Bunları da Youtube hesabımıza yüklüyoruz. Mesela ‘’mashup’’ denilen bir olay var. Fonda Bruno Mars – 24K Magic çalarken ve herkes bu şarkıyı söylememizi beklerken biz o müziğin üzerine ritmi uydurarak Sezen Aksu’dan Seni Yerler söylüyoruz. Tabi izleyici hem çok şaşırıyor hem de çok eğleniyor. Bütün bunlar totalde bizi farklı kılıyor.

HABERHAYAT: Kendi müziğinizi nasıl tarif ediyorsunuz?

MURAT ARDA: Aslında olması gerektiği gibi ve dozunda bir müziğimiz var. Tarz olarak pop rock diyebilirim. İçten anlatımlarla gerçek duyguları aktarma gayretindeyiz. Bunun dışında konserlerde ters köşe sloganı ile eskilerin popüler şarkılarını kendimize has bir yorumla seslendiriyoruz. Yani Barış Manço’dan Gülpembe ile başlayan şarkımız, bambaşka bir şarkıyla devam ediyor. Şarkılarımız arasında şarkıdan şarkıya atlamak da dinleyenlerimizin en çok sevdiği ve şaşırdığı şey oluyor. Kendi bestelerimiz haricinde, dinleyenleri şarkıdan şarkıya ve anılarına götüren bir rock grubu diyebiliriz. Ama çalışmalarına devam ettiğimiz yeni single’mız tarz olarak öncekilere göre biraz daha sert olacak diyebilirim.

HABERHAYAT: Yeni bir single geliyor yani?

MURAT ARDA: Evet Mayıs ayının sonlarına doğru çıkarmayı planladığımız yeni bir single çalışmamız var. Söylediğim gibi daha öncekilere göre de tarz olarak biraz daha sert olacak. Tarzımız pop rock diyoruz ama bu single biraz daha rock oldu. Yeni single haberini de buradan duyurmuş olduk.

( gülüyor)

HABERHAYAT: Türkiye’de yapılan müziğe dair neler söylemek istersiniz?

MURAT ARDA: Muazzam bir gelişim sürecindeyiz; ancak kaliteyi arttırma gayretinden biraz uzak buluyorum şu anki piyasayı… Bir şekilde belli bir yere gelen müzisyenler, o geldikleri yeri kaybetme korkusundan mıdır bilmem ama hep aynı şeyi yapmaya başlıyor. Yeniliğe kapalı bir durum var. Bütün kariyerini aynı şarkıdan 40 tane yaparak sürdürenler var. Çünkü “Birincisi tutmuştu, aman buradan devam edeyim.” diyor sanırım. Sektördeki herkesin şikâyeti aynı; ama yeniliğe de bir o kadar kapalı bu sektör. Yenilik demek yeni isimler olduğu kadar yeni soundlar, yeni sesler, yeni sözlerdir bana göre… Şu an bakıyorum, yeni isimler sürekli çıkıyor ama şarkıları, sesleri ve sözleri hep aynı… Biraz da bu nedenle yeni single’da tarzımızda biraz farklılığa gittik.

HABERHAYAT: Tanıştığımıza çok memnun olduk. Sizlerle bir Samsun konserinde de buluşmak isteriz.

MURAT ARDA: Bizde çok memnun olduk. Derginizde bizlere yer verdiğiniz için çok teşekkür ederiz. Söylediğiniz gibi umarız bir gün bir Samsun konserinde bir araya geliriz. Daha önce Ordu’da bir konser vermiştik ve oldukça keyifli geçmişti. Ama maalesef Samsun’a hiç gelemedik. Samsun her zaman aklımızda olacak ve ilk fırsatta gelebilmek için elimizden geleni yapacağımıza emin olabilirsiniz. Okurlarımıza sevgi ve saygılarımızı sunuyoruz.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir